Укр.
Гербів на 08.12.2024 - 5224
НАВІГАЦІЯ
Список для: Українська Геральдика
Список для: Статті
Символи президентської влади
Всі герби за алфавітом

ПОШУК
Для пошуку потрібно використовувати
не більше одного слова
або його частини.
НАЙБІЛЬШ ВІДВІДУВАНІ РЕСУРСИ:

Сучасний герб (99699) 
(Державні символи України)
Прапор (73955) 
(Державні символи України)
Штандарт Президента (72733) 
(Державні символи України)
Сучасний герб (58207) 
(КАЛЬНИК)
Сучасний герб (55837) 
(ШАБЕЛЬНЯ)






Google




Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

Символи президентської влади

ВІДОМИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ХУДОЖНИК І ГЕРАЛЬДИСТ ОЛЕКСІЙ РУДЕНКО ПРАЦЮВАВ НАД ЕСКІЗОМ НАГРУДНОГО ЗНАКУ ПРЕЗИДЕНТА ДВА ДНІ І ДВІ НОЧІ
Символи глави держави були створені усього за два тижні

 Цікаво, що до нинішньої інаугурації Леоніда Кучми атрибутики президентської влади в Україні не було, і її вирішено було створити. Причому на цю важливу справу історія відпустила творцям символіки лише два тижні - з другого туру виборів до дня інаугурації Президента. Адже до 14 листопада ніхто не міг сказати з упевненістю, в якому ключі доведеться виконувати атрибутику глави держави: переможи на виборах Симоненко - і "струсили б пил" з незабутих ще яскраво-червоних знамен, серпа і молота, зірок і плакатного тріо Маркса-Енгельса-Леніна. Тому почалася розробка символів президентської влади тільки після 15 листопада.
 Традиційно символами вищої влади служили унікальні історичні реліквії, які передавалися у спадок - корони, вінці, скіпетри, держави, ритуальна зброя і особливий одяг. Природно, для сучасних демократичних держав корони і скіпетри не дуже годяться, але в будь-якій країні, що поважає себе, є атрибутика державної влади. У Україні з 1994 року був тільки штандарт глави держави. Причому його держак був дуже гарний, а полотнище, скажімо прямо - так собі, скромне. Тому поміняти вирішили тільки його.
 Нове двостороннє шовкове полотно вишите не вручну, а на німецькому обладнанні по ультрамодерній комп'ютерній технології, що дозволяє досягнути унікальних ефектів. Наприклад, на одній стороні штандарта нанесено понад мільйона стібків ниткою двох відтінків - червонного і жовтого золота. А вишитий тризубець, завдяки використанню спеціальної підкладки, вийшов об'ємним. До речі, за такою ж технологією зроблені і прапори королеви Великобританії, президентів США і Франції. Розробником і генеральним підрядником виконання замовлення на президентські символи була фірма "Геральдична палата". Її директор і художній керівник Олексій Руденко (автор декількох державних нагород України) розповідає:
 - Ми дуже переживали, чи підійде полотнище, що створюється, до колишнього держака, що знаходиться в Адміністрації Президента. Розміри підганялися просто по телефону. Полегшено ми зітхнули тільки за день до інаугурації, коли на сцені Палацу "Україна" провели примірку так званої панчохи. Підійшов ідеально. Тоді ж замінили і табличку з датою першої присяги на посріблену, з вигравіюваними датами двох інаугурацій і прізвищем, ім'ям і по батькові Президента. Штандарт Президента
 У комплекс атрибутів входить і художньо виконана печатка Президента, яка урочисто передається кожному новому всенародному обранцеві. Печатка з написом "Уряд УНР в екзилі" (у вигнанні) зберігалася у президента, що знаходився в еміграції - М.Плав'юка - і після проголошення незалежності була передана всенародно вибраному Президенту України Леоніду Кравчуку.
 Рукоятка нової президентської печатки прикрашена лазуритовою кулею і на вигляд нагадує знімок Землі з космосу. Такий ефект дає фактура каменя. Тубус печатки, тобто центральна частина, позолочений, тому по своїй колірній гаммі вона відповідає національному прапору України: блакитний верх і жовтий низ. Виготовлена печатка з срібла і важить майже півкілограма. Зробив її - усього за тиждень - київський ювелір Михайло Чебурахін. Цікаво, що в кабінеті Президента є і інші вироби цього майстра. Відтиски президентської печатки в сургучі або воску планується виставити на загальний огляд в музеї.
 Президентський "ланцюг" важить майже 400 грамів. Нагрудний знак Президента не вважається обов'язковим, але розділи більшості європейських держав його мають: наприклад, президентські колари (чоловіча прикраса на зразок жіночого кольє) є в числі символів влади Польщі, Чехії, Болгарії, Росії, Молдови і інших. У деяких країнах для кожного нового глави держави виготовляють свій колар, а попередній передається в експозиції національних музеїв. Ажурний ланцюг з історичною реліквією - ладанкою, яка, за переказами,, належала українському гетьману Іванові Мазепі, також була серед атрибутів президента України в еміграції.
 - Над двома (ніколи не пропоную більше) ескізами президентського колара я працював дві доби, - продовжує нашу бесіду Олексій Руденко. - Сім медальйонів до нього розписали київські художники, а львівські майстри зібрали колар за 10 днів. Треба сказати, що спочатку нагородний відділ Адміністрації Президента мав намір зробити символом президентської влади ланцюг ордена Ярослава Мудрого I ступеню. Потім від цієї не зовсім коректної ідеї відмовилися: адже цей орден вже вручався багатьом державним діячам - зокрема президентам Казахстану, Чілі, Аргентини і королеві Іспанії Хуану Карлосу. Тому вирішили робити особливий ланцюг - і це за два тижні! Колар виготовлений з білого і жовтого золота 585 проби, важить біля 400 грамів. Сім його медальйонів розписані вручну фініфтю. На них в мініатюрі зображені золотий княжий тризубець, тризубець Володимира-хрестителя, золотий галицкий Лев (герб Галицко-Волинського князівства), знак "Погоні" (герб Великого князівства Литовського, до складу якого входили українські землі), знак "Козак з мушкетом" (символ гетьманщини, Української козацької держави), герб "Абданк-Сирокомля" (родовий герб Богдана (Зіновія) Хмельницького, під владою якого в XVII віці Україна об'єдналася в могутню козацьку державу) і герб Української Народної Республіки як першої спроби утворення незалежної України в XX столітті.
 Розписні медальйони чергуються з ювелірними: над лавровими вінками з білого золота вкладено калинове листя з жовтого золота, по якому "розсипані" 96 півтораміліметрових гранати, що дуже нагадують ягідки калини. Кожний медальйон випробуваний Пробірною палатою. Кріплення на коларі не передбачене: адже не дай Бог, замок розстібнувся б і ланцюг впав - дуже погана прикмета! І печатка, і колар зберігаються в шкіряних футлярах з оксамитовим ложементом і відтисненим зображенням Малого герба України.
 Булаву зробили ще до закінчення виборів, діючи за принципом "пан або пропав". Чого гріха таїти, зробили булаву зазделегідь. Важко сказати, чи то так вірили в перемогу Кучми, чи то нестерпно було сидіти без діла... А може, вирішили з долею посперечатися? Але все вийшло, як хотіли. Срібна булава повністю визолочена, її вага - 750гр. Складається вона з двох порожнистих частин: рукоятки і так званого яблука. А в них "секрет" - тригранний стилет з булатної сталі з вигравіюваним позолотою латинським девізом "OMNIA REVERTUTUR" ("Все повертається"). До речі, в національному гімні України є рядок: "Все повертається: і слава, і воля". Яблуко булави прикрашене золотими орнаментальними медальйонами і увінчане золотим стилізованим вінцем, прикрашеним каменями і емаллю. Згідно з традицією, на ній 64 каменя (смарагди і гранати) в складній золотій оправі. Стилет з булави витягується за допомогою кнопки, прикрашеною якутським смарагдом. Зберігається булава - ювелірний виріб найвищого рівня виконання - в різьбленій скриньці з червоного дерева. Ложемент - з пурпурного оксамиту. Спочатку на скриньці поставили замок, але подумавши, вирішили, що це зайве. Президенту довелося б відкривати клямку, а хотілося зробити процедуру досить легкою. Тому замок замінили на позолочену фігурку ангела-охоронця.
 Вже сидячи в залі Палацу "Україна", Олексій Руденко зрозумів, що інаугурація вдалася на славу і що його команда зробила таку атрибутику, яка об'єднала всіх глядачів почуттям гордості за державу. Робота виконана новим поколінням українських майстрів, причому якість її - при таких термінах - приголомшуюча. Адже уміємо, якщо захочемо. Як в гімні співається? "Ще не вмерла Україна".

Ірина ЛИСНИЧЕНКО
("Факти", 17.12.1999)

Авторський колектив | Література | Статистика | Гостьова книга | Нашi друзi | Плагіатори | Вiйськовi емблеми | Геральдичнi лiнки | Негеральдичнi лiнки | Нас вiтають | | Іноземна геральдка
Матерiали сайту не можуть бути використанi частково чи повнiстю без письмової згоди ЗАТ "Мiкросистема".
Data of a site cannot be used entirely or partially without the written agreement of Joint-Stock Company " Microsystem ".
Материалы сайта не могут быть использованы целиком или частично без письменного соглашения ЗАО "Микросистема". © Microsystem