ЯЗЛОВЕЦЬ
Розташований над річкою Вільхівцем. Відомий з першої половини XIVст. під назвою Язловець.
За даними від 1436р. дідичем Язлівця був Теодорик з Бучача, а у 1467р. містом володіли його сини Міхал та Ян. За Казиміра Великого Язловець мав привілей на ярмарки, але цей документ загинув.
В середині XVст. містечко вже було одним із значних центрів торгівлі на Поділлі і конкурувало навіть зі Львовом, про що свідчить скарга львівського купецтва, подана 1461р. королю. Останній наказав у 1481р. львівському воєводі пильнувати, щоб ярмарки у Язлівці не проводилися. За згадками 1578р., Язловець був благоустроєним містом з широкими вулицями, кам'яними будинками, прикрашеними різьбою. Один французький мандрівник, який побував у Язлівцю, писав, що він є одним з найкрасивіших і найбагатших міст тогочасної Польщі.
Зважаючи на багату історію, Язловець мав декілька гербів, які не дійшли до нашого часу. Зберігся тільки герб, наданий місту Понятовськими: "замок з трьома вежами у поєднанні із зображенням червоного бика на срібному тлі, голова якого повернута зовні у правій частині щита" (родовий герб "Цьолек"). Незмінним залишився даний герб і в перші роки австрійського панування, коли Язловець було зроблено спочатку повітовим містом, а пізніше заштатним. В середині ХІХст. у міському гербі все ж таки відбулися зміни. Замість бика у воротах вежі з'явився озброєний воїн в обладунках, з оголеним мечем, тобто власницький герб "Цьолек" взяв крен у бік власницького герба "Гримала". Клименко О., Хаварівський Б. Міська геральдика Тернопільщини. - Т.: Воля, 2003. - 500 с., 8 с. вкладок.Перегляд
|
|