Укр.
Гербів на 18.04.2024 - 5209
НАВІГАЦІЯ
Список для: Українська Геральдика
Список для: Геральдика сучасної України
Список для: ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСТЬ
Список для: ШЕПЕТІВСЬКИЙ РАЙОН
Список для: ЯМПІЛЬСЬКА ГРОМАДА
Список для: ЯМПІЛЬ
Всі герби за алфавітом

ПОШУК
Для пошуку потрібно використовувати
не більше одного слова
або його частини.
НАЙБІЛЬШ ВІДВІДУВАНІ РЕСУРСИ:

Сучасний герб (98261) 
(Державні символи України)
Прапор (72697) 
(Державні символи України)
Штандарт Президента (71163) 
(Державні символи України)
Сучасний герб (56798) 
(КАЛЬНИК)
Сучасний герб (54292) 
(ШАБЕЛЬНЯ)






Google




Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

ЯМПІЛЬ

Заснований 1535р. Віленським єпископом Янушем (позашлюбним сином польського короля Сигизмунда І Старого). Історія Ямполя тісно пов'язана з історією сусіднього Тихомля, міста удільних руських князів, що було засновано ще у Хст. і належало до Погоринської волості Волинського князівства. Пізніше Тихомль належав до Київського, Волинського, а з 1199р. - до Галицько-Волинського князівства. В 40-х роках ХІVст. Тихомль увійшов до складу Литовської держави.
На початку ХVІст. Тихомль та його городище належало представникам могутнього роду Сенют. 30 січня 1535р. Грицко та Роман Сенюти продали Тихомельске городище за 150 коп литовських грошей (близько 450 крб. сріблом) єпископу Янушу Віленському, який 15 серпня цього року на свою честь назвав куплене городище "Янушпіль" (місто Януша). Ця назва згодом змінилась на "Янпіль", а пізніше - на "Ямпіль".
Існують також інші варіанти топоніміки. За одним з них, назва "Ямпіль" виникла від назви слов'янського племені ямпольдів, що мешкали на Волині. За іншим, село розташовувалось у низині, "ямі", по відношенню до Тихомля, який знаходиться на пагорбі.
Після смерті Януша у 1538р. село відійшло до його рідної сестри Беати. Далі належало князям Збаразьким, з 1631р. - Вишневецьким, з 1741р. - Радзівіллам, з 1806р. - графам Ходкевичам.
В 1616р. містечко отримало Магдебурзьке право, що сприяло розвитку Ямполя як значного осередку торгівлі між Литвою, Польщею та Османською імперією й іншими східними країнами.
У роки Хмельниччини Ямпіль восени 1648р. був здобутий селянсько-козацькими загонами. Мешканці містечка брали участь у штурмі фортеці у Ляхівцях (нині - Білогір'я), у облозі Старокостянтинова. Військові дії, напад турків на Волинь у 1676р. розорили Ямпіль. Його відродження відбувалося за Вишневецьких, коли у 1723р. ними був заснований костьол Преображення Господня (згорів у 1780р. під час величезної пожежі). У 1736р. в містечку діяли цехи ковалів, шевців, ткачів, кравців, виникли мануфактури, а з 1760р. - килимова фабрика.
Після захоплення Росією Ямпіль став повітовим містом Подільської губернії. Давня символіка була невідома, тому імператорським указом від 22 січня 1796р. для Ямполя, разом з 9 іншими міськими гербами намісництва, був затверджений новий герб: щит перетятий, у горішній частині герб Поділля, у нижній - у зеленому полі срібна гора, що відображала великі поклади крейди в околицях містечка. Але дуже скоро Ямпіль втратив права центру повіту і відійшов до Кременецького повіту.
З 70-х р.р. ХІХст. економічний розвиток Ямполя пожвавився - діяли пивоварний, винокурний заводи, миловарня, 36 крамниць, регулярно відбувалися ярмарки.
В роки першої світової та громадянської війн дуже спустошений. З 1921 по 1939 р.р. Ямпіль був розташований на радянсько-польському кордоні.
За часи Радянської влади власного герба не мав.

Авторський колектив | Література | Статистика | Гостьова книга | Нашi друзi | Плагіатори | Вiйськовi емблеми | Геральдичнi лiнки | Негеральдичнi лiнки | Нас вiтають | | Іноземна геральдка
Матерiали сайту не можуть бути використанi частково чи повнiстю без письмової згоди ЗАТ "Мiкросистема".
Data of a site cannot be used entirely or partially without the written agreement of Joint-Stock Company " Microsystem ".
Материалы сайта не могут быть использованы целиком или частично без письменного соглашения ЗАО "Микросистема". © Microsystem